Skip to Menu Skip to Content Skip to Footer

Friday, Jan 17th

Информация за членове

Регистрирайте се за да можете да имате достъп до този модул. Той е само за членове на НААФ, подписали Програмата и устава.

Login Form »

Toogle Panel

Последно обновени:

Между русофилията и нео-османизма

Внимание, ще се отвори в нов прозорец. ПДФПечатЕ-мейл

 

Г-н Вацев, младежите-русофили предложиха на националния си форум в Пловдив България да се отвори към евразийското пространство. Как ще коментирате тази идея ?

Не съм склонен днес да предлагам България да става член на каквото и да е било пространство. България е член на НАТО и носим цялата проблемност на НАТО, която не намалява, а се увеличава. България е член на и на Европейския съюз, за който бих казал същото. Да влизаме в нови общности вероятно може, но не точно сега. Още повече, че няма евразийска общност, тя не съществува. Има Евразийски съюз, но нашето членство в него не е актуално и ако изобщо е реално, тази реалност е отвъд хоризонта на днешния ден. От друга страна, обаче, евразийската тематика, евразийската проблемност и евразийското съзнание с необходимост вече се появяват.  Това става стихийно на много места в българското общество, непрекъснато го виждам и сред младите хора.

Страната ни има ли необходимост да се ориентира на изток?

Нашето мислене за евразийските култура и пространство произтича от нашата идентичност. За мен евразийският вектор в нашето мислене не е нещо различно от нашата цивилизационно, културно-историческа и религиозна идентичност - идентичност на българи, които са предимно славяни, макар и не 100 процента, предимно православни християни, макар и  не 100 процента, като такива, каквито сме с нашата идентичност. Ние имаме достатъчно причини да мислим за евразийството като култура, а термина евразийство да се разшифрова. Но не приемам днешните опити да се обяснява, че ние трябва да се приобщаваме към Русия. Ние не бива към нищо да се приобщаваме, защото не сме бедни роднини, които търсят подслон. Ние сме у дома си, ние сме със съдбата си, ние имаме близки и по-далечни роднини. И трябва да помним нашето роднинство, както например новозеландците, които са безусловни патриоти на страната си, но нито за секунда не забравят своето кръвно родство и историческа връзка с Великобритания. Това е англо-саксонска цивилизация, в която влизат пет страни, които изобщо не крият своята общност и близост, не се срамуват от тази близост, а я поддържат и развиват - но те не се приобщават една към друга, а са самостоятелни държави с кръвно-родствени, културно-исторически и съдбовни връзки.

Ние сме близки с Русия. Това по никакъв начин не означава, както обясняват някои злонамерени хора, че ей сега ще направим Задунайска губерния. Това е било тъпо още когато са го измислили, а сега пък е направо безумно.  Извън всички исторически и конюнктурни спекулации ние трябва да се приобщаваме към собствената си национална и колективна цивилизационна съдба. И точно тази съдба ни сродява с Русия, заедно с целия славяно-православен свят ние сме цивилизация. Европейският съюз е съюз на три цивилизации: романо-германска континентална цивилизация, англо-саксонска и нашата -  гръко-славяно-православна цивилизация. Така че, цивилизационната идентичност не е въпрос на избор, както и полът не е въпрос на избор, макар че в наше време е модерно това да се оспорва.

На срещата стана дума за ново приобщаване към Русия?

Това не беше актуалния въпрос - спомена го само един млад човек, който впоследствие коригира термина. Нека други да се безпокоят за това приобщаване. България има достатъчно политици, които спят и сънуват как България се приобщава към щата Тексас, защото там заплатите били най-големи. Цялата българска политическа класа мечтае как да пренесе България във Флорида или в Брюксел.

Поставя се странния въпрос България изток ли е или запад? Ако попитате в Израел дали това е западна или източна страна, обикновеният израелски евреин ще Ви даде правилния отговор: тук е центъра на света. Уважаващите себе си големи или малки народи, казват така: Всичко на ляво от нас е запад, а всичко на дясно - изток, а ние сме си в къщи.

Дали сме западни? Ние сме част от европейската християнска цивилизация. Моето уважение към българските мюсюлмани, с които се разбираме чудесно, но и те са интегрирани в европейската цивилизация. А тя е преди всичко християнска, със западен и източен клон. Ние сме източно-християнски народ и няма защо да се срамуваме от това.

Преди години за България не се ли говореше, че е една от бившите съветски републики?

Нищо подобно никога не е било. Това е тежко измислена история, за това как Тодор Живков за малко да изтъргува българския суверенитет на Русия. При това обвиненията, че Русия ни заплашва, идват от хора, които спят и сънуват как да продадат последния български национален интерес на Америка.

Това са хора, които не могат да претендират за патриотизъм. Другите обвинения - че Русия заплашва България – често идват от наследниците и приемниците  на старите приятели на Хитлер в България. За българският патриотизъм е доказано, че гледа с отворени очи към Русия, а който се съмнява в патриотизма на Иван Вазов, просто не е в час. Иван Вазов е един от първите български русофили.

Да, не възразявам да има и известен процент хора в България, които са русофоби. На тях трябва да им се дава думата. Не бива обаче тези хора да се превръщат в агресивно и злобно управляващо малцинство, което от сутрин до вечер напада Русия.

Къде се корени страха на русофобите?

Немалко русофоби имат напълно користни мотиви и просто търсят „Новия господар”. Това са част от тези стари български елити, които се чудеха под кого да легнат още през 30-те години на 20ти век.

Помня по времето на българския социализъм как някои определени групи, слоеве,  семейства и личности бяха не първи русофили, а първи съветофили. При всяка критична дума за Русия те тичаха да те клепят или пред партийния секретар или в службите. Същите хора днес пак са там, пак са активни и получават оргазъм при споменаването на Америка. Голяма част от българската социалистическа държавно-партийна и комунистическа номенклатура за една нощ се преориентира от Съветския съюз към Америка. В момента те държат и не пускат, те клепят и донасят, те съскат и целуват ръка на американския посланик и са първи американофили.

Посочете имена, кръгове, партии или техни членове американофили?

О не, по никакъв начин не искам да нападам конкретни имена, а и не би трябвало – не водя лични войни. Американофилията, която се завинти на мястото на русофилията, е старо явление в България. Американофилите и в БСП ги има достатъчно, главно в ръководството на партията. Днес там живеят заедно в злобен мир и дебнейки се, една про-руска и една про-американска партия. Естествено, имаше ги и в о бозепочившия СДС .

Изобщо русoфобите в България ще ги има винаги. Част от тях са хора, които с користен интерес се пребоядисаха от червеното към звездното раирано знаме. Важно е, също така, да се помни, че много голям принос за българската русофобия имат руските русофобски среди. И ако ме запитате как е възможно да има руска русофобия, аз просто ще Ви отговоря, че никъде по света няма толкова яростни и истински русофоби както в Русия – и съвсем доскоро именно те бяха на власт в Кремъл. Виждали ли сте руски посланик – русофоб? Аз съм виждал.

Но в България има и други елементи - старите български русофоби, които напълно разбирам. Те са част от българския народен генезис, те не са дошли от Космоса, те са част от нашия народ. Познавам доста хора от тях, някои от които напълно достойни хора. Но когато чуят за Русия или им се разваля насторението, или получават киселини.

Жертва на политическия апарат ли са били?

Не, българската русофобия има по-стари корени. Проследявам ги от края на 18 и началото на 19 век. Има причини за това. Но тези хора са малко и макар че не са правени изследвания, мисля, че те са не повече от 4-5 процента, даже хомосексуалистите са повече от тях. Това е малцинство, което не бива да бъде ритано и притискано. А огромната маса на българите са ориентирани към Русия с душа и сърце, понякога с илюзии, понякога безпаметно – но искрено, със съдбовна връзка.

Опозицията нарече кабинета Орешарски коалиция на гей, бей и злодей и предрече скорошното й падение. Споделяте ли това мнение?

Така просто не бива да се говори – защото Станишев, мисля все пак че не е гей, защото Лютфи Местан по душа е по-скоро детска учителка, и защото Сидеров е злодей, наистина, но от оперетен тип. И изобщо тези шегички издават безпомощност.

Важното е друго  - първо, няма кабинет Орешарски, това просто е втория кабинет на Станишев. Второ, това не е експертен кабинет, а е коалиционен кабинет на БСП и ДПС. Тъй като е страшно деликатен този съюз, наудобен е и трудно се носи, те го замаскираха с обилна фразеологична пяна -  че били експерти, професионалисти, което не е вярно. Това е политическо правителство, а според мен Сидеров навреди главно на себе си с този единствен глас и не за друго, а защото пропусна историческата възможност да се конституира като истинска опозиция. А да бъдеш опозиция, това е стратегическа позиция в днешния български политически живот.

Протестите в Турция ще повлияят ли по някакъв начин в България?

Поздравявам ви - вие сте първия журналист, който ми задава този въпрос. Обикновено българските медии занимават българското общество с килограмите силикон по разни места, с българските чалга певици и изневерите им с футболисти, а това е ужасния въпрос на днешния ден.

Целта е да се свали Ердоган и вероятно ще го свалят. Да, турската държава има много сериозни служби за сигурност. Те са добре информирани и ще се борят до последно – но резултатът, вероятно ще е този.

Това, което става там, го очаквах, и не защото съм пророк, а защото в моята общност - политологическата и философско-историческата, това се знае, също и как се развива и до къде води. Надявах се обаче днешните събития да се случат след две-три години.

Да, но сме свидетели как се правят груби опити в Турция да се възстанови османизма. Дали последователите на Кемал Ататюрк биха чакали три години, за да защитят демокрацията си ?

Много е сложно. Турският държавен, национален, политически, културен и стопански елит е жестоко раздвоен, вътре в себе си е разцепен. В момента турският елит има две души, което е мъчително състояние. Мога да им пожелая това, което е неизбежно, да се случи с най-малко насилие, кръв и мъки. В съзнанието на турския национален елит се борят различни алтернативи, различни пътища на развитие, различни образи на желаното бъдеще и това е много труден процес. Наблюдаваме сблъсъск на кемализма и нео-османизма.

Това тече отдавна, аз го усещам от десетина година, сега приема явни форми.

Какво може да се очаква оттук нататък?

Сега не бива да пророкувам нищо. Гледам тревожно и мога само да пожелая българското правителство, българските тайни служби и контраразузнаване, българските въоръжени сили, ако са останали такива, да живеят с чувство на бойна тревога. През една граница от десетина метра ивица земя, всеки момент може да започне нещо много неприятно. Идеята, че те там да се оправят, а за нас ще се грижат американците, просто е фалшива. На базата на тези лъжливи очаквания, че американците ще ни ощастливят, в момента в България се диплят дори разни антиамерикански настроения. Но не са длъжни никакви американци да се грижат за нас. България е грижа на българите.

Смятате ли, че е застрашена българската национална сигурност?

Категорично да. Днес българската национална сигурност е застрашена, но нали трябва да говорим за силикона и за съдбата на Цветан Цветанов...

Този въпрос се подценява, но не службите са виновни. Българският политически елит няма никаква нужда от служби за сигурност. Повтарям, те се надяват Америка да ги оправи. На българския политически елит не му се носи отговорност за държавата, даже ще им олекне, ако разпуснем държавата. Накратко - главната заплаха за българския национален интерес и суверенитет е не в Москва, и не във Вашингтон, а в София, заради безумната, безхаберна и безотговорна българска политическа класа.

Но това е страшно, което се случва в Турция. Техните протести не са като тези в европейските държави, не са провокирани от икономическата криза.

Именно, това е заболяване от друг тип. Икономическите мъки могат да бъдат ужасни и да имат ясно решение. Затегнеш колана, работиш двойно повече, гладуваш двойно повече, лишиш жената, детето и родата от айфони. На беднотията отговаряме с труд - но турската мъка е друг тип мъка.

Съжалявам, но без особена симпания към турската държава, в момента им съчувствам. Трудно ми е да кажа добра дума за Ердоган, той не е мой любимец, но вероятно има място за едно просто съчувствие – сега той няма полезен ход.

Там върху целия дълбок абсцес има и усложняващи местни обстоятелства. Ердоган направи маса грешки и глупости, част от които бяха престъпни. Но той не направи една грешка и заради това, че не я допусна, сега ще го свалят. Той отказа да вкара Турция във война срещу Сирия. Той имитира война много пъти, но не воюва истински. А днес единствения начин да се свали Башар Асад е с турските танкове. Ердоган, който не е обичен човек, има здрав турски инстинкт – усеща къде и за какво могат да го бият, къде не бива да си пъха главата и ръката, защото ще му откъснат и двете. Когато един турчин не иска да направи нещо той започва да тича в кръг, да ръкомаха и да се прави на луд. Ето това прави сега Ердоган - не ще да вкара Турция във война срещу Сирия, защото така се изправя пред смъртна опасност.

А в същото време сирийските революционери смучат пари от Европейския съюз, получават оръжие оттам, стрелят се взаимно с него и не могат да се разберат по между си какво точно искат.

А за нас като българи е важно да осъзнаем нещо много просто – Ердоган, като политик с много тежък проблем може и да заслужи някакво съчувствие – но нямаме право да забравяме че той е убеден и яростен нео-османист, че не крие нито мечтите си, нито волята си да османизира всички земи, които някога са били османски. Османизъм до Драгоман – как Ви се струва?  И Евросъюза ли ще го спре? Преграда пред нео-османската вълна на Балканите може да бъде само руското несъгласие това да се случи.

Но българската управляваща класа, изправена пред въпроса „нео-османизъм или русофилия” просто избира щата Тексас. А можем да отговорим на опасността и с един вдъхновен гей-парад!

Според Вас защо Америка пасува и не взима кардинални мерки?

Няма да вземе кардинални мерки. Това е „линията Обама”, която е разумна  линия, а и парите намаляха. Войната е великолепно удоволствие, но знаете ли как яде? Това е най-скъпото удоволствие. Някои казват: Ама те защо не си отпечатат толкова долари, колкото им трябват? Ами защото не са идиоти, а отговорни хора, а печатането на долари не е добра практика.

Америка изтегля войските си от Близкия Изток. Ако има някой, който е готов да получи оръжие и дипломатическа подкрепа да сваля Асад – добре. Вероятно, обаче, американският войник няма да го пратят. Само вижте кои са начело в Държавния департамент, в Пентагона, в Съвета за национална сигурност.

На шефа на Пентагона Чък Хейгъл за малко да му откажат одобрението за този пост в Сенатската комисия по сигурност, защото той преди твърдеше (а и сега продължава), че Хисбула не е терористична организация. Очевидно е, че е настроен проарабски и антиизраелски. Държавният секретар Джон Кери е изключително деликатен и добре балансиран политик, който по-скоро ще се разбере с Путин на шише водка, отколкото да се рита с него.

Днес Америка е миролюбива, така че, ако някой трябва да сваля Асад, това ще е старият и лош Ердоган.

А ние, българите, трябва да се събудим и да се размислим.

интервю пред в-к Марица, Пловдив

7 юни 2013г.

 

Полезна информация по темата

Легитимация

За палежите на коли

Председателят на НААФ в разговор по СКАТ. Вижте запис на предаването на Велизар Енчев

Пресконференция

naaf1
от 12.01.2010г.
21.01. 2011. РАЗСЛЕДВАНЕТО ПРОДЪЛЖАВА! Четете тук.

От ПРИЯТЕЛИТЕ

ОТВОРЕНО ПИСМО

от ОСВО /Обществен съвет по въпросите на отбраната/
КООСО /Конфедерация на обществени организации от сигурността и отбраната/
Клуб Сигурност

НААФ на 4 очи

naaf_na4
Т. Стойчев и Н. Радулов в 'на 4 очи' с мнения за спецслужбите. Вижте >>>

Т. Стойчев в епицентъра...

stoichev_svetla

On English

stoic

Кой е тук

В момента има 31 посетителя в сайта