Последно обновени:
- 23.04.2024 Т. Стойчев с 'Митницата винаги е била разглеждана като касичка за политическите партии'
- 11.07.2019 Публикации (от главното меню) с 'Докато раковите заболявания и смъртността...'
- 09.06.2017 11. Становище по Становището на последния КСНС'
- 09.06.2017 12. Левицата умира с подменена идентичност'
- 30.12.2016 в Други Мероприятия вижте за 30 години БАК
- 30.05.2015 В раздел научна дейност на НААФ са добавени доклади на Председателя на НААФ, изнесени на научно-теоретична конференция във В. Търново'
- 23.11.2014 В раздел научна дейност на НААФ е добавена статия за нац. сигурност на полк. Стойков, проф., д.т.н. и доскорошен зам. ректор на Академията на МО'
- 23.11.2014 В раздел научна дейност на НААФ е добавена статия за Тероризма на полк. Стойков, проф., д.т.н. и доскорошен зам. ректор на Академията на МО'
- 03.07.2013 Публикации с 'Не само в НРС, и в ДАНС се крият служебни и финансови злоупотреби'
- 06.02.2012 Статия на представляващия партньорската на НААФ организация 'Българско бюро за разследване'.
- 28.07. 2011 'Мнения и анализи' с мнение на ОР Манол Тенчев за Пистолет или револвер за българските полицаи и охранители
- 19.05.2011 Публикации (от главното меню) със статия от В. Вацев
- 19.07.2010 Публикации (от главното меню) с мнение на проф. Е. Гиндев
- Aнтитерористична подготовка
Как измамници и банкери
Как измамници, властници и банкери могат да откраднат парите ви
Бележки по досъдебно производство № 26/2009 на ОСлО при СОП, прокурорска преписка № 2116/2009 на РП – Ботевград.
През 2008 г. фирма „Арон”, която усилено търси да се сдобие със собствен склад, открива обява за продажба на подходящ терен в Ботевград. След предварителни разговори по телефон, посочен в обявата се стига до срещи между един от съдружниците във фирмата, Константин Генчев и Любомир Караджов, който се представя за упълномощен от синдика на предприятието, обявило продажбата – „Чавдар Ботевград” ЕАД (в несъстоятелност), което е сто процента собственост на българската държава.
Из дадените пред МВР показания на Константин Генчев:
След сключването на предварителни договори фирма „Арон” превежда по сметка в Пощенска банка на синдика на фирма „Чавдар- Ботевград” (в несъстоятелност) сумите от 1 115 585 лв. плюс допълнително 237 350 лв., внесени от сина на Константин Генчев – Евгени Генчев, подмамен по същата схема за недвижимите имоти.
На настоятелните искания да се изповяда сделката пред нотариус, представящият се за пълномощник неколкократно намира поводи да отлага.
Накрая съдружниците от „Арон” и Евгени Генчев разбират, че синдикът отказва да признае пълномощното и договорите, както и да финализира сделката.
Синдикът твърди, че не е подписвал предварителни договори за покупко-продажба на недвижими имоти, както и че не е упълномощавал Караджов за подобни действия.
Когато решават да си върнат внесените в банката и по сметка на същият този синдик пари, разбират, че същите суми са били изтеглени, но не от синдика и не от оправомощено от него лице.
Разбрали, че са измамени, те търсят логика !
„Ако Караджов не е пълномощник и предварителните договори не се признават, значи няма сделка.
Като няма сделка, постъпилите от нас към сметката на синдика пари са недължимо платени на „Чавдар Ботевград” ЕАД (в несъстоятелност) и следва да бъдат върнати.
За нас фактически гарант по всичко, което е свързано с плащанията, както и със сигурността на авоара по сметката на „Чавдар”, би следвало да е банковата институция – Пощенска банка, в която и сега продължаваме да вярваме, но изглежда точно това ни е подвело.”
Независимо от това дали ще се окаже, че има или не служител на Пощенска банка, който е действал като съучастник, при всички положения Банката е проявила немарливост по отношение на оперирането с банковата сметка на „Чавдар”, като е допуснала теглене на суми не от законния представител – синдика, нито от оправомощено от него лице.
Водени от логиката на законопослушни граждани от фирма „Арон” и Евгени Генчев подават жалба в ОДП- МВР София- Област.
Там добиват надежда, защото полицаите съвестно си свършват работата.
Материалите в срок са предадени на РП Ботевград с мнение за образуване на досъдебно производство срещу Любомир Пенчев Караджов – гл. счетоводител на „Чавдар” и Диана Симеонова Маркова. – управител на Пощенска банка, Клон Ботевград.
Проверката сочи, че преведените суми са изтеглени от Караджов с документи, които не са подписани от синдика, със съдействието на управителката на клона на Пощенска банка.
Тук логиката е, случаят с изтеглянето на парите от Пощенска банка да се отдели от внасянето им по сметка на синдика на „Чавдар – Ботевград”.
„Арон” и Евгени Генчев внасят сумата, защото за тях разплащането през институцията БАНКА е реалната гаранция.
Когато те са внасяли сумата, не са могли по никакъв начин да допуснат, че е възможно тя да позволи неправомерно разпореждане с парите им.
Банката в случая не е по-малко виновна от Караджов, който се е представил за пълномощник, или синдика, който май също има нещо общо със случая, след като не е следил банковата си сметка и не е видял нито постъпването на парите по нея, нито тяхното изтегляне в последствие.
Ако Караджов се сочи като виновен, защото е изтеглил сумата с неверни или подправени документи, то не по- малко виновна е банката, която е допуснала това.
Водени от логиката, че парите следва да им бъдат върнати, от „Арон” изпращат нотариални покани на „Чавдар” на 11.05.2010 г., с които се фиксират и правят изискуеми вземанията за връщане на платените суми, което е основание за включване в допълнителния списък на кредиторите по делото за несъстоятелност.
В случай, че „Чавдар” откаже да признае предварителните договори, е поканен да върне парите като недължимо платени, с които „Чавдар” неоснователно се е обогатил, а ако признае договорите - те се развалят от страна на „Арон”, поради неизпълнението им от страна на „Чавдар” и последният отново дължи връщане на платеното.
След получаването на поканите чрез нотариус синдикът писмено отрекъл да има отношение към подписаните предварителни договори, но по въпроса за неоснователното обогатяване, постъпило и осъществено по негова сметка предпочел да замълчи.
Синдикът е завел дело срещу банката, допуснала тегленето. По него обаче „Арон” не са страна и не са допуснати да участват като трето лице помагач на ищеца, за да могат да защитават интересите си.
Едновременно с това ощетената фирма научава, че делото по несъстоятелност на „Чавдар- Ботевград” е спряно, поради неплащане на разноските от кредиторите (5000 лева месечно), и през април 2011 г. изтича едногодишен срок, след който ако разноските не бъдат платени, делото ще бъде прекратено, а „Чавдар Ботевград” заличен от търговския регистър.
Единственият шанс за „Арон” и Евгени Генчев да получат евентуално възмездяване на щетите си от имуществото на „Чавдар”, е да бъдат признати за кредитори, преди делото да бъде прекратено.
Странно е поведението на съда по несъстоятелността, който обаче не се произнася по молбата на „Арон” и Евгени Генчев за включване в допълнителния списък на кредиторите, което е принудило ощетената фирма и Евгени Генчев да подадат молба за определяне на срок при бавност до Софийски апелативен съд.
Междувременно научават, че всичко по предприятието- длъжник се разграбва.
По случая една проверка на Инспекцията по труда, която проверява кой реже и изнася имущество на „Чавдар” установява доста странни действия от страна на български и чужди физически лица.
На 12 септември, 2005 г. регистрираната в гр.Варна на бул. Вл. Варненчик 86, бл. 2 ет. 3 ап. 7 фирма „Тракия- Крошет”, представлявана от германският гражданин Бернард Йоханес Тобиш от Оесниц е прехвърлил генерално пълномощията си на адвокат Галин Стоянов Костов, чийто адрес едно към едно съвпада с този на регистрацията на фирмата.
Едновременно той от своя страна също прехвърля генералните си пълномощия на Диана Манолова Мавродиева, която по това време е само на 21 години.
Така баща, син и съдружници заедно май ще пият по една студена вода.
Рекапитулацията от несвършената на българските институции е пълна загуба за фирма Арон Груп – наивно внесени по сметката на Пощенска банка 1 115 585 (един милион сто и петнадесет хиляди петстотин осемдесет и пет) лева и допълнително внесените от Евгени Генчев - 237 350 (двеста тридесет и седем хиляди триста и петдесет) лева.
Лихви по тези суми сами по себе си са също внушителни, но те на никой не се начисляват.
Съдията по несъстоятелността, настоява да се платят разноските и тогава да се произнесе по молбата. Искането е абсурдно – никой не може да плаща разноски по несъстоятелността преди да е станал кредитор по делото.
Освен тяхната молба, по чекмеджетата на Апелативния съд стои още една от друга ощетена фирма.
Въпросът за Пощенска банка ще отпадне от само себе си с изтичане на едногодишния срок при спряно производство поради неплащане на разноски и заличаването на „Чавдар” от търговския регистър.
Няма страна ищец- няма проблем.
Апелативният съд отказва по частна жалба да конституира като трети лица помагачи ощетени лица, но и необяснимо дълго се бави с произнасянето, поради което е отложено делото в СГС на „Чавдар” срещу Пощенска банка и не са разпитани шест свидетели от Банката.
Макар адвокатите на „Арон” и Евгени Генчев да са представили адвокатски пълномощни по досъдебното до момента не получават достъп до материалите по делото под предлог, че то било много сложно и имало да се правят експертизи.
Всъщност от един момент следователката става по неоткриваема от самите извършители на крупната финансова измама.
Адвокатите на Арон настояват за достъп до материалите и пред по-висша инстанция, на което Софийска Окръжна Прокуратура чиновнически отговаря, че искането е изпратено по компетентност на РП – Ботевград.
Ако има случайно проблем, най- добре е да се започне прехвърляне на топката, сочи привичната технология на институциите, когато са заинтересувани.
Всъщност експертизата, която уж толкова се чака, няма да даде нищо.
В НИКК е изпратено искане да се потвърди дали синдикът е положил подпис в пълномощното, представяно от Караджов.
А той не е, защото през цялото време у тъжителите е било умело поддържано заблуждение с участието на множество лица и институции, че техните интереси са защитени и че сделката, която целят, може да се състои.
Бавенето на тази експертиза всъщност допринася за спокойното изтичане на въпросният давностен срок, след който няма да има ищец в лицето на Чавдар- Ботевград, и следоветално няма да има проблем.
Няма реакция и от страна на Главния прокурор, до когото също е подадена жалба с искане преписката да бъде преместена в СГП.
Просто нов мегацикъл на съдебната система- искането не е уважено, а е изпратено на Софийска апелативна прокуратура, която го изпраща на Софийска Окръжна Прокуратура, която го изпраща на Райнонна Прокуратура-Ботевград с общото „указание” да си вършат работата и спазват сроковете.
До момента заради съдебно- иинституционалната незаинтересованост няма виновни, няма обвинения.
Почти същият начин е била въведена в заблуждение, като е претърпяла имуществени щети фирмата „Инвесткомерс” ЕООД, представлявана от Николай Ст. Дишков, за който случай в ОД МВР- София има заведена преписка вх. № Ж- 20/ 2009 г.
Автори:
Експерти на НААФ и юристите на двете фирми
You are reading Как измамници и банкери articles
ПРЕССЪОБЩЕНИЕ
На 23 декември, 2010 г. в залата на „София- прес” на ул. „Славянска” № 29 в София се проведе пресконференция, инициирана от Асоциация на разузнавачите от запаса(АРЗ) и Национална асоциация „Сигурност”(НАС).
Мероприятието беше открито от Горан Симеонов, председател на АРЗ, който представи участниците от двете асоциации, съответно Атанас Кременлиев, Любомир Михайлов от първата и Пламен Кръстев, Чавдар Петров и Тодор Ников от втората.
След представянето беше огласено Становище, според което публикуването на последната извадка от досиетата на бившата ДС, разкриваща имената на бившите служители и сътрудници на тези служби, работили в МВнР като посланици и консули поражда сериозна опасност за националната сигурност.
На въпрос на Йоана Димитрова от ТВ + по текста на становището, Горан Йонов поясни, че според обсъжданията, предшестващи и послужили за изработването му, се налага мнението за необходимостта от търсене на „друг тип политическо представителство в бъдеще, което да отговаря на обществените нагласи и искания, а не да се подценява дневния ръд на същото това общество”.
На въпрос, искащ изясняване на причините, които според бившите служители са в основата на огласяване на тези списъци отговори Тодор Ников.
Според него огласеното становище не е ново, а е последователно отстоявана позиция, излагана още от времето на обсъждане на проекта и приемането на т. н. Закон за досиетата, позволил това.
Това законодателно решение на политическата класа е отворила пътя българското общество да вегетира от скандал към скандал и тихомълком да бъдат подменени традиционни за него ценности.
Ников обърна внимание, че за пръв път от Хитлер насам това се изразява в „предопределяне на принадлежност”- не е важно какво си вършил, а си виновен въобще, че си го вършил. Фашизмът преследвал принадлежащите към еврейската националност, без да се интересува какви хора са те- добри или лоши в своята индивидуалност.
Посредством разделяне и противопоставяне на различни слоеве в обществото се цели преди всичко разширяване на пространство, което да бъде гарантирано за „новите демократи”.
Горан Симеонов поясни, че дори един човек да е имал едно или друго отношение към службите, когато стане посланик той е длъжен да преустанови отношениято си с тяхи те с него. Едновременно припомни, че по същество няма в историята страна, чиито служби да не използват в и сега дипломацията за прикритие на своята дейност.
Пламен Кръстев от НАС даде примери, с които илюстрира, че и в съвременни условия някои страни, между които и САЩ централизират и усилват ресурсите на собствените си служби. Според него преди посещението на Клинтън в България са били получени указания в посолството на САЩ да се събира информация, която има разузнавателен характер: определяне на характеристиките и влиянието на националните лидери; ход и развитие на набелязаните реформи; ниво на корупцията и престъпността; развитие на енергетиката; параметри на финансовата стабилност; параметри и аспекти на националната сигурност(армия, полиция, телекомуникации и др.).
Цитирана беше също информация за вероятната съпричастност на посланик Уорлик към разузнавателните служби на САЩ и фондация „Азия”, традиционно свързвана с тях.
На въпрос на Евгени Генчев от НТВ за евентуални грешки, допуснати от МВнР и управлението, Горан Симеонов отговори, че се долавя упражняването върху тях на съчетан вътрешен и външен натиск, усилени от липсата на кампетентност.
На въпросът за вината, той отговори, че основни виновници са тези, които са подготвили и приели този закон в сегашния му вид.
Заместник преседателят на НАС Чавдар Петров припомни, че НСЗК, преименувана по- късно в НСС, която пък от своя страна преминава в ДАНС последователно са провеждали политика на откритост и търсене на партньорство с чуждите организации и служби, водени от убедеността, че това ще повиши капацитета за общо противопоставяне на съвременните рискове и заплахи.
Като причина за безнаказаното разграждане на службите, уволненията на множество подготвени служители и неправилни кадрови и структурни реформи той очерта липхсата на общоприета Национална стратегия.
Върху същото акцентира и Горан Симеонов, който посочи, че такъв подход ще положи основата на единство на българския народ.
Той сподели също, че при посещения в България бившият началник на френското разузнаване Ив Боне е гостувал на Асоциацията по тяхна покана и при размененните мнения той е дал особено висока оценка за професионализма на българските специални служби, посочвайки затрудненията, които са предизвиквали те на ръководената от него по онова време служба. Освен всичко, той е признал, че българските служби са се нареждали на второ място по възможности в социалистическия лагер след тези на СССР и ГДР.
Кременлиев припомни, че използването на дипломатическите прикрития, зад които се извършва разузнавателна дейност не е в никакъв случай български патент.
Той припомни, че още през 70- те години САЩ са стартирали мащабна операция с кодово наименование „Ухажване”, по която са били привлечени да работят повече от 300 щатни служители, чиято цел е било осъществуване на дълбоко проникване в обществото и до самия държавен връх на СССР и неговите съюзници.
Естествено, повечето от тях са ползвали за прикритие на същинските си цели и за личната си сигурност прикритието на дипломатическите си представителства.
Само при тази операция, основно от дипломатически позиции, са били разкрити повече от 30 случая, при които мишена на обработка са били български граждани, живеещи, учещи или работещи зад граница(включително дипломати и журналисти).
Като друг момент в противопоставена на службите от времето на Студената война той посочи случая със стрелбата срещу папата през 80- те години на ХХ в. За да докажат съпричастност на източните служби за сигурност към това деяние, западните им колеги предвиждат 5 млн. долара за всеки, който се съгласи да сътрудничи или свидетелства в тази насока.
За да бъде този натиск възпрян, се наложил мащабен подход по привличане и обучение на работещи зад граница, дипломати.
Така били разкрити и пресечени 37 случая, развивани от западните служби.
По този повод той подчерта, че дълбочината на противостояние и непрекъснат конфликт е имал в известна степен градивна роля. По този повод Кременлиев припомни интервю на Стела Ремингтън от английската МИ- 5, определила времето на Студената война като благоприятно за развитие на нивото и качеството на работа на специаалните служби от двете страни на бариерата.
Казаното от него беше подкрепено с някои примери от дейността и успехите на Научно- техническото разузнаване(НТР), споделени от Л. Михайлов.
Последваха въпроси от присъстващ в залата(вероятно журналист на свободна практика):
- Защо Цветан Цветанов, министър на МВР и вицепремиер, който също е получил първото си назначение в МВР- ДС сега нито е в списъците, които се публикуват, нито се поставя въпрос за неговото отстраняване от длъжност?;
- Същото е съотносимо и за сегашният директор на Агенция „Митници” Ваньо Танов, за който бяха огласени данни, че е бил сътрудник на ДС още преди да постъпи на работа в МВР;
- Защо не се казва чии досиета продължават да бъдат тайна?;
- Кои още дипломати са свързани с бившите служби и вярно ли е, че оглавяващият постоянното представителство на България в Брюксел Бойко Коцев също е бил сътрудник или служител от онези служби?
Горан Симеонов отговори уклончиво на въпросите, като посочи, че ако се намерят случаи, при които дела на дипломати не са били предадени на Комисията, това би открило допълнителни въпроси и съмнения кое и по какви причини е унищожено, скрито или непредадено.
Същата оценка беше одобрена и от колегите му.
НААФ
Собствена информация
ДЕКЛАРАЦИЯ
Ефектите от глобализацията, усилващите се успоредно с това конфликти от разнороден характер, мащабната икономическа и финансова криза водят до дълбоки и често трудно предсказуеми динамични промени във вътрешната и външна среда, пораждат рискове и заплахи, които застрашават националната и международна сигурност.
За да бъдат своевременно доловени и оценени, тези рискове и заплахи изискват всяка национална държава, водена от обща отговорност, сама да осигури ефективна система и състояние за сигурност, гарантиращи нейното собствено постъпателно и проспериращо развитие, но и пълноценно включване в международната система от пълноправни отношения и отговорности.
Това може да бъде постигнато единствено с обединение и мобилизация на цялото общество, нация и техните ресурси, при условията на строго съблюдаване на Коституцията и законите на страната.
Срещу това ни се предлагат от години партийно- конюктурни решения, крепящи и увековачаващи едно нестабилно и безотговорно статукво, често повлиявано и подкрепяно от чужди на националните интереси и цели субекти.
С публикуването на поредното решение № 175 от 14.12.2010 г., на Комисията за разсекретяване досиетата станаха известни поредната порция кадрови служители и сътрудници на българските специални служби- на работилите в МВнР посланици и генерални консули.
Въпросният списък не е изненада, а напълно очакван и закономерен резултат, след като през всичките години на преход отговорните за управлението на страната политически субекти и техните представители във властта, при формиране и взимане на политически, управленски и законодателни решения демонстрираха конюкторни интереси, неразбиране и безотговорност по отношение осигуряване на демократичните промени и национална сигурност.
Именно това заложи траен процес на разложение на обществения морал, националното единство, несправедливо социално подреждане и разпределение, недоверие в държавнността и от там тоталното ресурсно и кадрово обезсилване на най- важните институции.
Подобни решения целяха единствено домогване и увековечаване във властта на същите тези субекти, чиято цена е пълно разминаване с непрекъснато прокламираните и произтичащи от реалната демокрация граждански, човешки права и равнопоставеност.
Сегашните, постфактум разиграни недоволства, изненади, крайно противоречиви виждания и дори формална съпротива срещу огласяването на служители и сътрудници на българските служби от същите политически играчи, власти и институции са единствено опит за привличане на внимание и подкрепа с оглед гарантирано участие в очертаващи се на хоризонта поредни избори.
България се намира в период на труден преход, допълнително утежнен от независещи от нас фактори и обстоятелства.
В своята история ние неведнъж като народ сме доказвали, че в тежки, опасни за съществуването на нацията и държавата моменти, сме намирали, мобилизирали и използвали в пълен обем собствените си ресурси, без да се поддаваме на внушения и решения, диктувани ни отвън.
В тази връзка ние настояваме и политическите субекти, власти и институции да се отнесат компетентно и отговорно към националната сигурност на Република България, да набележат, предложат и проведат най- неотложни мерки за преустановяване на вредните за запазване единството на обществото и нацията ефекти.
София,
16 декември, 2010 г. Председател на УС на НААФ:
Тихомир Стойчев
Кой върти
Моралните абсолюти
основа за ...
За палежите на коли
От ПРИЯТЕЛИТЕ
ОТВОРЕНО ПИСМО
от ОСВО /Обществен съвет по въпросите на отбраната/КООСО /Конфедерация на обществени организации от сигурността и отбраната/Клуб Сигурност