Последно обновени:
- 23.04.2024 Т. Стойчев с 'Митницата винаги е била разглеждана като касичка за политическите партии'
- 11.07.2019 Публикации (от главното меню) с 'Докато раковите заболявания и смъртността...'
- 09.06.2017 11. Становище по Становището на последния КСНС'
- 09.06.2017 12. Левицата умира с подменена идентичност'
- 30.12.2016 в Други Мероприятия вижте за 30 години БАК
- 30.05.2015 В раздел научна дейност на НААФ са добавени доклади на Председателя на НААФ, изнесени на научно-теоретична конференция във В. Търново'
- 23.11.2014 В раздел научна дейност на НААФ е добавена статия за нац. сигурност на полк. Стойков, проф., д.т.н. и доскорошен зам. ректор на Академията на МО'
- 23.11.2014 В раздел научна дейност на НААФ е добавена статия за Тероризма на полк. Стойков, проф., д.т.н. и доскорошен зам. ректор на Академията на МО'
- 03.07.2013 Публикации с 'Не само в НРС, и в ДАНС се крият служебни и финансови злоупотреби'
- 06.02.2012 Статия на представляващия партньорската на НААФ организация 'Българско бюро за разследване'.
- 28.07. 2011 'Мнения и анализи' с мнение на ОР Манол Тенчев за Пистолет или револвер за българските полицаи и охранители
- 19.05.2011 Публикации (от главното меню) със статия от В. Вацев
- 19.07.2010 Публикации (от главното меню) с мнение на проф. Е. Гиндев
- Aнтитерористична подготовка
Tрансграничните енергийни проекти
С поведението си България се оказва заплаха не само за себе си, но и за международната сигурност
Тихомир Стойчев
Каквито и разговори да се водят за настоящето, бъдещето и националната сигурност на България, мненията се обединяват около безусловна необходимост от участие на страната в трансграничните енергийни проекти. Много се говори и за необходимостта от диверсификация, т.е. осигуряване на независимост и алтернативи за доставките. Никой обаче не се наема, повтаряйки тези заучени фрази, да обясни като как ще си осигурим тези алтернативи. Безспорно, в новата външнополитическиа ориентация на страната ни доминира западно- либералния модел на демокрация и изграждане на тази основа на стабилни връзки с ЕС и САЩ. Чудесно би било обаче, ако тези нови вектори на дружбата могат да пуснат енергия.
За съжаление обаче, май те чакат откъм нашата посока.
Всъщност от думите на премиерът Бойко Борисов, изречени по време на срещата му с посланиците на страните от ЕС се разбра, че той е за отказ от строителството на АЕЦ „Белене” и нефтопровода Бургас – Александруполис, макар неговата позиция да предшества официално приети и оповестени решения. Като мотиви той изтъкна, че нефтопроводът преминава през охранявани природни резервати и неговото строителство не се одобрява от местните жители, докато АЕЦ трябвало да бъде замразен до намирането на задгранични стратегически инвеститори и уточняване кога България ще възстанови вложенията си. Ако управляващите се съобразяваха наистина с това, което масово искат хората, едва ли страната ни щеше да бъде доведена до това състояние само за двадесетина години. Всъщност България почти не участва в проекта на нефтопровода, макар нейните задължения да достигат вече 4, 88 млн. долара. Меморандум за реализация на този проект е подписан между Русия, Гърция и България още през 2004 г. На тази основа е създаден и операторът Trans-Balkan Pipeline B.V. (в който 51% акции са на Русия и по 24,5% се поделят между Гърция и България. През август 2009 г. Русия посредством „ТранснефТ” и „Роснефт” заяви участието си в нефтопровода Самсун—Джейхан (мощност — 75 млн. тона годишно), където нейни партньори са италианската ENI и турската фирма Calik, но не пожела да се откаже от реализацията на Бургас- Александруполис. Напротив, предвиждаше по него да транспортира по- скъпия, нискосернист нефт КТК, докато по евтиният се транспортира по тръбата за Турция. Що се отнася до проектът за строителството на нова АЕЦ, то неговата предварително изчислена стойност към времето на подписване на контракта възлиза на €4 млрд., като Русия предложи да финасира строителството срещу кредит или правото да изкупи част от завършеното съоръжение. На този етап са извършени дейности по подготовката на площадката и е поръчана доставката на част от оборудването. Срокът на съглашението с НЕК изтича в края на септември, а отказът от Белене предвижда изплащане на неустойки, които могат да достигнат един милиард .
Със сигурност наблюдаващите България в бъдеще ще се въздържат от дългосрочни прогнози.
Да не говорим за сериозни ангажименти и доверие.
Може също да последват масови изводи, че българите не разполагаме с политически и управленски капацитет, след като не сме в състояние да следваме собствените си интереси.
България за пореден път показа в каква голяма степен нейната политика е зависима от политическата конюктура и моментни хрумвания.
Вероятно направила съответните констатации, руската страна предприе незабавни мерки. При това не личи никак те да са продиктувани от политически съображения и емоции.
Просто икономическа целесъобразност и пазарни правила.
Всъщност ако се изключи лекцията на руският посланик Исаков във ВСУ от преди дни, никой от руска страна официално не се опита да ни поучава или отнема правото сами да решаваме.
Това обаче не попречи на газовият гигант „Газпром” да реагира светкавично.
От там официално обявиха, че започват подготовката на технико- икономически разчет за осигуряване на алтернативен маршрут за Южен поток (South Stream) през Румъния. Всъщност въпросът с участието на Румъния в „Южен поток” не е съвсем нов. Още през февруари, 2010 г. зампредседателя на руския „Газпром” проведе в Букурещ поредица от срещи с висши чиновници от румънската енергетика, след което се появи оскъдна информация, че е отправена покана към румънската Transgaz да вземе участие в проекта и че е възможно учредяване на гръцко- румънска компания за целта. Почти по същото време(16.02.2010) министър- председателят на Гърция Георгиос Папандреу проведе преговори в Москва с руския си колега Вл. Путин. След тази среща стана известно, че предмет на разговорите е бил осигуряване на вътрешноевропейска подкрепа за изграждане на газопровода „Южен поток”. Гърция е поела своите ангажименти да лобира пред европейските институции,като си сътрудничи с други европейски държави, за да може той да бъде включен в трансевропейската енергийна мрежа. Тогава руските медии не пропуснаха да припомнят съществуването и на проекта за нефтопровод Бургас- Александруполис, междуправителствено съглашение за който е подписано още през 2007 г., оценяван предварително на около един милиард евра. В сряда(15 юни, 2010 г.) стана факт обсъждане между директора на руския енергиен гигант Алексей Милер и министърът на икономиката, търовията и деловите среди на Румъния Адриян Видану, на която присъстваха извънредния и пълномощен посланик на Румъния в Русия Константин Григорие и шефовете на Romgaz S. A. и Trnsgaz S.A. Марчел Питею и Флорин Мунтян.
Тази промяна в отношенията между руската и румънската страна е нов момент, доколкото доскоро беше официално известно твърдото решение на „Газпром” да строи газопровод, отвеждащ суровина до Румъния без продължение за трети страни. Светкавичната реакция след неизяснената и колеблива българска позиция по неучастието ни в международните енергийни проекти, както и достатъчно високото ниво на участниците в срещата сочи, че минутите на България изтичат неумолимо. Нашата позиция ще се окаже фатална единствено за намеренията на Гърция да участва в руските проекти. А това в условията на дълбоката икономическа и финансова криза може да се окаже непоносима тежест за икономиките и стабилността на двете балкански страни в бъдеще. Рязката промяна в руското поведение основно се обяснява освен с изказването на премиерът Бойко Борисов от миналата седмица и с това, че след идването на неговото провителство през 2009 г. на практика са спрени финансиранията от българска страна на съвместните енергийни проекти.
С реализирането на газопроводът South Stream, чиято пропускателна способност се изчислява предварително на 63 млрд. куб. м. газ, се цели осигуряването на газ за Гърция, Австрия, Италия Сърбия, Унгария и Словения. Стойността на проекта се изчислява на около €8,6 млрд.
Предварително бяха подписани съглашения за неговата реализация между Русия, България, Сърбия, Унгария, Словения, Гърция и Хърватия . Русия и Хърватия подписаха междуправителствено съглашение за сътрудничество при изграждането и експлоатацията на „Южен поток” през хърватска територия. Този акт беше скрепен с подписите на премиерите на двете страни, Владимир Путин и Ядранка, придружени съответно от министрите на енергетиката на двете страни, Сергей Шматко и Джуро Попияч. До този акт Хърватия има подписан договор за доставка на газ с „Газпром”, чиито срок изтича в края на 2010 г. .Очакваше се газ да потече по тръбата през 2015 г. В новите условия и при нашето решение за неучастие в проекта, проблемно, да не кажем невъзможно, става участието и на Гърция в него. Новата ситуация може да обърка плановете и на такива инвеститори като италиянската фирма Eni (разделила си по 50% с руснаците), както и очакваща да получи дял от 20% френска EdF . В петък представителят на „Гапром” Сергей Куприянов заяви, че преговорите в рамките на Южен поток с България продължават. Ден след него обаче това беше опровергано от заместник- министърът на външните работи на България Марин Райков, който заяви, че докато проект „Южен поток” поражда много въпроси, то по- важен за страната може да се окаже Nabucco. Дали пък липсата или ограничаването на алтернативи не означава диверсификация за нас? Генералният директор на East European Gas Analysis Михаил Корчемкин посочи, че между „Газпром” и България съществуат още противоречия, едно от които е настояването на официална София за изключване от бъдещите доставки на посредника „Овергаз Инк”, където „Газпром” и Овергаз- холдинг” държат по 50 %.
Според експерти все още не всичко е загубено за България.
Възможно е да се постигне алтернативна договореност- едната част от „Южен поток” да мине през България до Гърция и Италия, а другата от Румъния да продължи за Сърбия, Унгария, Австрия, Словения и Северна Италия.
Дори проектът ще намали себестойността си.
Що се отнася до Румъния, тя се подсигури допълнитеилно .
Адриян Видяну подписа меморандум за доставка на газ от Азербайджан, който да бъде транспортиран с танкери през Черно море. Всички считат, че Южен поток при всички случаи ще бъде многократно по- печеливш за румънците .
Докато България е непоследователна и непредвидима, другите страни постъпват различно.
Австрия демонстрира склонност да осигури за „Газпром” монополни условия, каквито конкурентният проект Nabucco е получил през 2008 г.
В Русия е публикуван текст на междуправителственото съглашение между Русия и Австрия. Подписано на 24 април във Виена при посещението на министър- председателя Владимир Путин, то предвижда смесеното дружество между „Газпром” и австрийската OMV да участва в строителството и експлоатацията на газопровода през австрийска територия, като достъпът на трети лица бъде отнет. С това се очаква получаване на статус TEN(трансевропейска мрежа), който се присвоява от Еврокомисията за ключови проекти, насочени към осигуряване на трайно устойчиво развитие и надеждност. Такъв статус по молба на Австрия, Румъния, България и Унгария през 2008 г., е бил присвоен на Nord Stream в частта преминаваща през Германия. Предвижда се също Виена да осигури най- благоприятен митнически и данъчен режим за руските си партньори, като „Южен поток” бъде освободен от плащане на ДДС при внос на оборудване и системи, а ако има плащане на ДДС по някои доставки, то да бъде ускорявано тяхното възстановяване. Съглашението предвижда Австрия да се въздържа от приемане на законодателство, което да може да се отрази негативно на проекта или експлоатацията на газопровода за рамките на неговото окончателно изплащане. Очаква се срещу преференциалните условия „Газпром” също да направи някои отстъпки .
Така формираната благоприятна международна среда за реализиране на трансграничните енергийни проекти и подкрепата, която те получават от онези европейски страни, през чиито територии те преминават или завършват рязко контрастират с прибързано демонстрираната позиция от премиерът Бойко Борисов за отказ от участието на България в някои от тях. При това положение стои открит и въпросът за политическото лице на България и за опасността от изпадането й в изолация.
Наскоро стана факт проектът на правителството за Стратегия за национална сигурност на Република България, в чиито преамбюл се твърди, че тя трябва да бъде разглеждана като основа за разбиране, планиране и осъществяване на политиката за сигурност. В основата на проекта са залегнали изискванията за постоянната загриженост за националните интереси, както и неделимостта на собствената сигурност от тази на региона, Европа и света. Специално място е отделено на обосновката, че реализирането на стратегически международни транспортни и енергийни проекти повишава степента на определеност на средата за сигурност. В документът е подчертано разбирането, че енергийната сигурност е не само елемент на националната сигурност, но и предпоставка за икономическа стабилност. Обосновано е наличието на задълбочаваща се зависимост на държавите от жизненоважни ресурси, между които енергийните и суровинни. Изготвилите проекта са изложили виждането, че „проблемите в тази област се превръщат в един от най-сериозните рискове за всички страни, независимо от степента на икономическото развитие и ресурсната им осигуреност”. Май с поведението си България ще се окаже рисков фактор не само за своята, а и за международната сигурност.
При това положение на кой да вярваме?
Дали на изпуснатите непремерени фрази или на декларираната от правителството дългосрочна воля.
ПРЕССЪОБЩЕНИЕ
На 23 декември, 2010 г. в залата на „София- прес” на ул. „Славянска” № 29 в София се проведе пресконференция, инициирана от Асоциация на разузнавачите от запаса(АРЗ) и Национална асоциация „Сигурност”(НАС).
Мероприятието беше открито от Горан Симеонов, председател на АРЗ, който представи участниците от двете асоциации, съответно Атанас Кременлиев, Любомир Михайлов от първата и Пламен Кръстев, Чавдар Петров и Тодор Ников от втората.
След представянето беше огласено Становище, според което публикуването на последната извадка от досиетата на бившата ДС, разкриваща имената на бившите служители и сътрудници на тези служби, работили в МВнР като посланици и консули поражда сериозна опасност за националната сигурност.
На въпрос на Йоана Димитрова от ТВ + по текста на становището, Горан Йонов поясни, че според обсъжданията, предшестващи и послужили за изработването му, се налага мнението за необходимостта от търсене на „друг тип политическо представителство в бъдеще, което да отговаря на обществените нагласи и искания, а не да се подценява дневния ръд на същото това общество”.
На въпрос, искащ изясняване на причините, които според бившите служители са в основата на огласяване на тези списъци отговори Тодор Ников.
Според него огласеното становище не е ново, а е последователно отстоявана позиция, излагана още от времето на обсъждане на проекта и приемането на т. н. Закон за досиетата, позволил това.
Това законодателно решение на политическата класа е отворила пътя българското общество да вегетира от скандал към скандал и тихомълком да бъдат подменени традиционни за него ценности.
Ников обърна внимание, че за пръв път от Хитлер насам това се изразява в „предопределяне на принадлежност”- не е важно какво си вършил, а си виновен въобще, че си го вършил. Фашизмът преследвал принадлежащите към еврейската националност, без да се интересува какви хора са те- добри или лоши в своята индивидуалност.
Посредством разделяне и противопоставяне на различни слоеве в обществото се цели преди всичко разширяване на пространство, което да бъде гарантирано за „новите демократи”.
Горан Симеонов поясни, че дори един човек да е имал едно или друго отношение към службите, когато стане посланик той е длъжен да преустанови отношениято си с тяхи те с него. Едновременно припомни, че по същество няма в историята страна, чиито служби да не използват в и сега дипломацията за прикритие на своята дейност.
Пламен Кръстев от НАС даде примери, с които илюстрира, че и в съвременни условия някои страни, между които и САЩ централизират и усилват ресурсите на собствените си служби. Според него преди посещението на Клинтън в България са били получени указания в посолството на САЩ да се събира информация, която има разузнавателен характер: определяне на характеристиките и влиянието на националните лидери; ход и развитие на набелязаните реформи; ниво на корупцията и престъпността; развитие на енергетиката; параметри на финансовата стабилност; параметри и аспекти на националната сигурност(армия, полиция, телекомуникации и др.).
Цитирана беше също информация за вероятната съпричастност на посланик Уорлик към разузнавателните служби на САЩ и фондация „Азия”, традиционно свързвана с тях.
На въпрос на Евгени Генчев от НТВ за евентуални грешки, допуснати от МВнР и управлението, Горан Симеонов отговори, че се долавя упражняването върху тях на съчетан вътрешен и външен натиск, усилени от липсата на кампетентност.
На въпросът за вината, той отговори, че основни виновници са тези, които са подготвили и приели този закон в сегашния му вид.
Заместник преседателят на НАС Чавдар Петров припомни, че НСЗК, преименувана по- късно в НСС, която пък от своя страна преминава в ДАНС последователно са провеждали политика на откритост и търсене на партньорство с чуждите организации и служби, водени от убедеността, че това ще повиши капацитета за общо противопоставяне на съвременните рискове и заплахи.
Като причина за безнаказаното разграждане на службите, уволненията на множество подготвени служители и неправилни кадрови и структурни реформи той очерта липхсата на общоприета Национална стратегия.
Върху същото акцентира и Горан Симеонов, който посочи, че такъв подход ще положи основата на единство на българския народ.
Той сподели също, че при посещения в България бившият началник на френското разузнаване Ив Боне е гостувал на Асоциацията по тяхна покана и при размененните мнения той е дал особено висока оценка за професионализма на българските специални служби, посочвайки затрудненията, които са предизвиквали те на ръководената от него по онова време служба. Освен всичко, той е признал, че българските служби са се нареждали на второ място по възможности в социалистическия лагер след тези на СССР и ГДР.
Кременлиев припомни, че използването на дипломатическите прикрития, зад които се извършва разузнавателна дейност не е в никакъв случай български патент.
Той припомни, че още през 70- те години САЩ са стартирали мащабна операция с кодово наименование „Ухажване”, по която са били привлечени да работят повече от 300 щатни служители, чиято цел е било осъществуване на дълбоко проникване в обществото и до самия държавен връх на СССР и неговите съюзници.
Естествено, повечето от тях са ползвали за прикритие на същинските си цели и за личната си сигурност прикритието на дипломатическите си представителства.
Само при тази операция, основно от дипломатически позиции, са били разкрити повече от 30 случая, при които мишена на обработка са били български граждани, живеещи, учещи или работещи зад граница(включително дипломати и журналисти).
Като друг момент в противопоставена на службите от времето на Студената война той посочи случая със стрелбата срещу папата през 80- те години на ХХ в. За да докажат съпричастност на източните служби за сигурност към това деяние, западните им колеги предвиждат 5 млн. долара за всеки, който се съгласи да сътрудничи или свидетелства в тази насока.
За да бъде този натиск възпрян, се наложил мащабен подход по привличане и обучение на работещи зад граница, дипломати.
Така били разкрити и пресечени 37 случая, развивани от западните служби.
По този повод той подчерта, че дълбочината на противостояние и непрекъснат конфликт е имал в известна степен градивна роля. По този повод Кременлиев припомни интервю на Стела Ремингтън от английската МИ- 5, определила времето на Студената война като благоприятно за развитие на нивото и качеството на работа на специаалните служби от двете страни на бариерата.
Казаното от него беше подкрепено с някои примери от дейността и успехите на Научно- техническото разузнаване(НТР), споделени от Л. Михайлов.
Последваха въпроси от присъстващ в залата(вероятно журналист на свободна практика):
- Защо Цветан Цветанов, министър на МВР и вицепремиер, който също е получил първото си назначение в МВР- ДС сега нито е в списъците, които се публикуват, нито се поставя въпрос за неговото отстраняване от длъжност?;
- Същото е съотносимо и за сегашният директор на Агенция „Митници” Ваньо Танов, за който бяха огласени данни, че е бил сътрудник на ДС още преди да постъпи на работа в МВР;
- Защо не се казва чии досиета продължават да бъдат тайна?;
- Кои още дипломати са свързани с бившите служби и вярно ли е, че оглавяващият постоянното представителство на България в Брюксел Бойко Коцев също е бил сътрудник или служител от онези служби?
Горан Симеонов отговори уклончиво на въпросите, като посочи, че ако се намерят случаи, при които дела на дипломати не са били предадени на Комисията, това би открило допълнителни въпроси и съмнения кое и по какви причини е унищожено, скрито или непредадено.
Същата оценка беше одобрена и от колегите му.
НААФ
Собствена информация
ДЕКЛАРАЦИЯ
Ефектите от глобализацията, усилващите се успоредно с това конфликти от разнороден характер, мащабната икономическа и финансова криза водят до дълбоки и често трудно предсказуеми динамични промени във вътрешната и външна среда, пораждат рискове и заплахи, които застрашават националната и международна сигурност.
За да бъдат своевременно доловени и оценени, тези рискове и заплахи изискват всяка национална държава, водена от обща отговорност, сама да осигури ефективна система и състояние за сигурност, гарантиращи нейното собствено постъпателно и проспериращо развитие, но и пълноценно включване в международната система от пълноправни отношения и отговорности.
Това може да бъде постигнато единствено с обединение и мобилизация на цялото общество, нация и техните ресурси, при условията на строго съблюдаване на Коституцията и законите на страната.
Срещу това ни се предлагат от години партийно- конюктурни решения, крепящи и увековачаващи едно нестабилно и безотговорно статукво, често повлиявано и подкрепяно от чужди на националните интереси и цели субекти.
С публикуването на поредното решение № 175 от 14.12.2010 г., на Комисията за разсекретяване досиетата станаха известни поредната порция кадрови служители и сътрудници на българските специални служби- на работилите в МВнР посланици и генерални консули.
Въпросният списък не е изненада, а напълно очакван и закономерен резултат, след като през всичките години на преход отговорните за управлението на страната политически субекти и техните представители във властта, при формиране и взимане на политически, управленски и законодателни решения демонстрираха конюкторни интереси, неразбиране и безотговорност по отношение осигуряване на демократичните промени и национална сигурност.
Именно това заложи траен процес на разложение на обществения морал, националното единство, несправедливо социално подреждане и разпределение, недоверие в държавнността и от там тоталното ресурсно и кадрово обезсилване на най- важните институции.
Подобни решения целяха единствено домогване и увековечаване във властта на същите тези субекти, чиято цена е пълно разминаване с непрекъснато прокламираните и произтичащи от реалната демокрация граждански, човешки права и равнопоставеност.
Сегашните, постфактум разиграни недоволства, изненади, крайно противоречиви виждания и дори формална съпротива срещу огласяването на служители и сътрудници на българските служби от същите политически играчи, власти и институции са единствено опит за привличане на внимание и подкрепа с оглед гарантирано участие в очертаващи се на хоризонта поредни избори.
България се намира в период на труден преход, допълнително утежнен от независещи от нас фактори и обстоятелства.
В своята история ние неведнъж като народ сме доказвали, че в тежки, опасни за съществуването на нацията и държавата моменти, сме намирали, мобилизирали и използвали в пълен обем собствените си ресурси, без да се поддаваме на внушения и решения, диктувани ни отвън.
В тази връзка ние настояваме и политическите субекти, власти и институции да се отнесат компетентно и отговорно към националната сигурност на Република България, да набележат, предложат и проведат най- неотложни мерки за преустановяване на вредните за запазване единството на обществото и нацията ефекти.
София,
16 декември, 2010 г. Председател на УС на НААФ:
Тихомир Стойчев
Кой върти
Моралните абсолюти
основа за ...
За палежите на коли
От ПРИЯТЕЛИТЕ
ОТВОРЕНО ПИСМО
от ОСВО /Обществен съвет по въпросите на отбраната/КООСО /Конфедерация на обществени организации от сигурността и отбраната/Клуб Сигурност